Postřehy z jednání ZO Nýdek

13.05.2015 08:33

    Dne 11.5.2015 proběhlo jednání zastupitelstva obce Nýdek. Byla schválena řada prospěšných záležitostí pro další rozvoj a rozkvět naší malebné obce. Již je blíže zahájení tolik očekávané stavby kanalizace v lokalitě Odmiarek. V brzké době snad i zmizí rozpadající se dřevěnice naproti Nýdečanky. Jednání vykročila konečně tím správným směrem a obec dostala velkorysou nabídku ze strany majitele, za což mu patří poděkování.   

Koupě bývalé lékárny.                                            

   Co mě však zaráží, je schválení koupě objektu bývalé lékárny. Informace, že se zastupitelé rozhodli být v nabídce štědří, není zase až tak pravdivá. Nakonec se rozhodli dokonce být velmi štědří. Původně navrhovali majiteli 1000000,- Kč, ale nakonec schválili částku 1200000,- Kč, za objekt dlouho neprodejný. Když už někdo udělá majiteli nabídku, tak je pak pozice pro vyjednávání o ceně velmi složitá. Proč byli tak štědří by se měli občané dotazovat zastupitelů, kteří pro tento návrh zvedli ruku. Nebylo to tedy schváleno všemi hlasy! Některým přece jenom zůstala hlava tam, kde má být a používají ji k přemýšlení. Využití objektu je zatím neznámé, jsou sice nějaké vize....., ale u těch zřejmě také zůstane. Pokud by měl někdo z občanů nějakou geniální myšlenku na využití a povedlo by se ji realizovat, jistě by si zasloužil nějakou odměnu.

Kupovali nemovitost, nebo pouťové štěstíčko ?

    O slibu zastupitelů a jejich odpovědnosti se zde již psalo. Nyní jenom myšlenka k probíhajícímu schvalování koupě. Každý kdo kupuje nemovitost, si ji prohlédne, pozve si odborníka, hledá nedostatky, které by mohly výslednou cenu snížit. Profese inspektora nemovitostí není v našem regionu ničím novým a mnoha lidem i firmám tento institut již ušetřil nemalé peníze. Je to sice placená služba, ale vyplatí se. A co energeticky posudek? Neměla by obec toto automaticky při koupi nemovitosti požadovat, nemělo by to být její povinnosti jako správného hospodáře? Všichni si jistě vzpomenou na krásné rampouchy ledu visící v zimě z okapů.

    Co vlastně zastupitelé schválili? Zvedli ruku pro koupi objektu, který vlastně ani neviděli. Neměli podklady ani relevantní informace, aby mohli odpovědně rozhodnout. Nikdo se na nic nedotazoval, všem bylo jasné, že se musí koupit. Rozhodli by jste se koupit nemovitost tímhle způsobem? Domnívám se, že ne, jelikož by to byly vaše peníze a neuvážené rozhodnuti by dlouho bolelo. Tady to byly peníze obce a proto ruka, která se zvedala při hlasování nebyla zřejmě tak těžká. Tak to je a tak to prostě bude.

M. Lamacz